fbpx

Trápia vás kilá navyše? Schudnite ich účinne vďaka plávaniu.

 In plávanie

Existuje mnoho spôsobov, ako zhodiť nadbytočné kilá a prepracovať sa k vysnívanej postave. Medzi obľúbené patrí beh, rýchla chôdza či jazda na bicykli, samozrejme, v spojení s vyváženou a nízkokalorickou stravou. Veľmi účinným je však aj plávanie, ktoré má na naše telo skvelé účinky. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako túto mnohými vyhľadávanú aktivitu využiť vo svoj prospech.

Dá sa schudnúť plávaním?

V roku 2010 realizoval austrálsky výskumník Kay Cox štúdiu, ktorej sa zúčastnili zdravé a neaktívne ženy. Rozdelené boli do dvoch skupín, pričom prvá začala plávať a druhá sa venovala chôdzi s rovnakou intenzitou potvrdenou monitorovaním srdcovej činnosti. Po roku sledovania hrali výsledky v prospech plavkýň – tie stratili v priemere o 1,1 kilogramu viac ako ženy, ktoré sa venovali chôdzi. Odpoveď na našu otázku je teda jednoznačná: Áno, plávaním sa dá schudnúť a veľmi účinne.

Trápia vás kilá navyše? Schudnite ich účinne vďaka plávaniu.

Koľko a ako často plávať a koľko kalórií spálite?

Vo všeobecnosti sa odborníci zhodujú, že pri zhadzovaní by sme mali plávať aspoň 2,5 hodiny týždenne, pokiaľ chceme svoju aktuálnu váhu zachovať, postačí hodina. To sú čísla, ktoré vôbec nie sú také náročné na udržanie. Počet spálených kalórií priamo závisí na našej váhe, v priemere človek, ktorý váži 70 kg, spáli za hodinu asi 500 kalórií.Plavec, ktorý má 90 kíl, spaľuje rýchlejšie, v priemere až 630 kalórií za hodinu. Je to teda dobrá správa pre všetkých, ktorí sú o niečo ťažší, pretože výsledky začnú sledovať rýchlejšie a pomôže im to zostať motivovaní.

Ktorý štýl je najúčinnejší?

Asi vás neprekvapí, že najúčinnejším plaveckým štýlom pri chudnutí je motýlik. Pri ňom dokáže človek vážiaci 70 kg spáliť až 169 kalórií za 10 minút. Na druhú stranu je potrebné povedať, že zároveň ide zrejme o najťažší štýl vôbec a zaplávať ho správne dokážu iba skúsení plavci. Nehovoriac o tom, že vydržať v tak náročnom pohybe 10 minút by bol skutočne heroický výkon. Omnoho lepšie urobíte, keď si zaplávate kraula – pri rýchlom tempe dokážete spáliť okolo 123 kalórií za 10 minút, pri pomalšom okolo 100 kalórií. Vhodnou alternatívou sú aj prsia – za rovnaký čas môžete spáliť pri rýchlom plávaní okolo 126 kalórií, pri pomalšom a rekreačnom tempe asi 65 kalórií.

Náš tip: Vyskúšajte intervalový tréning, ktorý sa vo veľkom používa pri rôznych športových aktivitách a výsledky pri chudnutí si pri ňom oveľa lepšie. Jeden bazén zaplávajte rýchlo, čo najlepšie, ako viete, druhý si dajte oddychový a vo voľnejšom tepe. Opakujte počas celého tréningu.